W naszym przedszkolu działa Miejski Program Profilaktyki Logopedycznej, którego twórcą jest Magdalena Paszkiewicz – konsultant, logopeda, wieloletni praktyk i metodyk. Program ten powstał w 2002 roku i nasza placówka realizuje go wraz z 10 innymi wrocławskimi placówkami. W programie tym nauczyciel jest osobą kluczową, jest ogniwem pośrednim między logopedą i innymi specjalistami, a środowiskiem dziecka- rodzicami i innymi nauczycielami. Jest członkiem zespołu diagnozującego i bezpośrednio bierze udział w diagnozie tzn. planuje, przeprowadza badania przesiewowe, prowadzi obserwację ciągłą zachowań językowych i komunikacyjnych dzieci w grupie i wyłania dzieci potrzebujące stymulacji rozwoju mowy oraz interwencji logopedy. Dzięki swojej wiedzy z podstaw logopedii, psychologii rozwojowej i klinicznej, pedagogiki oraz znajomości dynamiki rozwoju mowy i myślenia dzieci, może dostrzec, wcześniej niż rodzice, dysharmonie rozwojowe i rozpocząć ich wyrównywanie. A w przedszkolu może kontynuować korekcję prostych wad wymowy, prowadzoną przez logopedę, poprzez utrwalanie nowych umiejętności artykulacyjnych w zajęciach grupowych i działalność instruktażową dla rodziców. Przedszkole kolejny już raz uzyskało akredytację programu. Dodatkowe informacje na temat MPPL http://wke.wroclaw.pl/.
Logopeda natomiast jest koordynatorem działań diagnostycznych i programu stymulacji rozwoju mowy dzieci w grupach przedszkolnych, prowadzi indywidualną terapię logopedyczną, współpracuje z PP-P i pediatrami i innymi specjalistami, organizuje przesiewowe badania ortodontyczne i audiologiczne.
Wspólną rolą dyrektora, logopedy i nauczycieli jest kształtowanie w świadomości społecznej konieczności profilaktyki opóźnień i zaburzeń rozwoju mowy.
Celem strategicznym Miejskiego Programu Profilaktyki Logopedycznej o formule otwartej jest: przygotowanie dzieci do podjęcia obowiązku szkolnego i osiągnięcie przez nie powodzenia szkolnego, na miarę swoich możliwości rozwojowych
Celem logopedycznym jest osiągnięcie przez wszystkie dzieci:
• sprawności strony artykulacyjnej, gramatycznej i leksykalnej mowy,
• umiejętności sprawnego komunikowania się z rówieśnikami i dorosłymi z bliższego i dalszego otoczenia,
• umiejętności komunikowania o swoich potrzebach i stanach emocjonalnych.